6 Mar Brak komentarzy admin Dermatologia , ,

Trądzik jest zmorą wielu nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, z których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki i suplementy diety. Dobrze jest jednak od czasu do czasu dać skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować zastosować na tę przykrą dolegliwość sprawdzone domowe metody.

Walcząc z bakteriami
Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiadają bakterie, namnażające się w zablokowanych zbyt dużą ilością łoju porach. Aby więc nie dopuścić do tworzenia się bolesnych pryszczy, warto zrobić sobie maseczkę czosnkową. Jej zapach może być wprawdzie dość nieprzyjemny, jednak czosnek wykazuje wspaniałe właściwości antybakteryjne i – co najważniejsze, nie uczula, zatem jest dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, z ominięciem okolic oczu. Zmywa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na twarz nakłada się lekki krem nawilżający lub matujący.

Drożdże do picia
W przypadku problemów z trądzikiem dobrze działa też picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Kluczową zasadą jest w tym przypadku, by drożdże były rozpuszczane we wrzątku, ponieważ przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże zawierają bowiem mnóstwo witamin z grupy B, których niedobór zazwyczaj prowadzi do nieprawidłowości gospodarki hormonalnej i tworzenia się niedoskonałości i wyprysków na skórze. W przypadku, gdy drożdże zostaną rozpuszczone w wodzie zbyt zimnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, dodatkowo pogarszając stan skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą należy pić każdego dnia po jednej łyżce rano i wieczorem.

Peeling z soli
Skuteczną walkę z trądzikiem wspomaga również systematyczne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwe komórki naskórka i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można przygotować z łyżki stołowej soli oraz niewielkiej ilości żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy wymieszać ze sobą i nałożyć na twarz. Po nałożeniu należy masować twarz okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, uważając, żeby nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i nakłada się na nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Należy też pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest ono ważne zwłaszcza jeśli chodzi o wszystkich, którzy cierpią z powodu nadmiernego błyszczenia się skóry. Twarz dobrze jest przemywać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka i łyżeczki gałki muszkatołowej. Mikstura taka posiada właściwości łagodzące oraz ściągające, w związku z tym pomaga również niwelować niedoskonałości i ropne wypryski i zmniejszać ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.