6 Mar Brak komentarzy admin Dermatologia , ,

Trądzik jest chorobą, wokół której narosła cała masa legend. W artykule przedstawimy informacje zarówno o najpopularniejszych mitach, które nagromadziły się wokół tego tematu, jak również o prawdach, które warto wziąć sobie poważnie do serca.

Trądzik – zmora nastolatków
To jeden z najpopularniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Choć choroba ta dotyczy około 80% nastolatków, jednakże nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużej mierze i coraz częściej pojawia się ona u osób po trzydziestym roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny
Prawdą jest, że choć trądzik nie jest chorobą, która może spowodować duże dolegliwości z natury fizycznych, jest on poważnym defektem zarówno estetycznym, jak i psychicznym, który może być przyczyną dodatkowych problemów. Jednym z najgroźniejszych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. W związku z tym nie powinniśmy umniejszać problemu, który urosnąć może do rangi naprawdę bardzo poważnej.

Trądzik jest chorobą zakaźną
To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, wywołujące go znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Przyczyną trądziku jest zła dieta
I tak i nie. Wbrew panującej powszechnie opinii, odżywianie nie wpływa na powstawanie trądziku, a nieprawidłowy sposób rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, jednak najnowsze badania dowodzą, że nie dotyczy to dużej grupy osób dotkniętych zmianami trądzikowymi, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się nasilenie zmian skórnych po zjedzeniu tłustych potraw, bardzo ostrych, czy też po zjedzeniu czekolady. Jest to jednak dość rzadkie zjawisko, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.
Faktem jednak jest, że właściwa dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, a więc pozytywnie wpłynąć na kondycję oraz wygląd skóry twarzy.

Najlepszym lekarstwem na trądzik jest kąpiel słoneczna oraz pójście na solarium
To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Jednak proces przesuszenia skóry prowadzi do zwiększenia wydzielania się łoju, dlatego to błędne koło. Nie można jednocześnie zapominać, że nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może być przyczyną znacznie groźniejszych problemów ze skórą, niż trądzik – również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy skutecznie leczy trądzik
To mit, któremu często ulega mnóstwo osób dotkniętych zmianami skórnymi. Częste, nadmierne i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę doprowadza do nadmiernego wysuszenia skóry oraz wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei powoduje pogorszenie się stanu skóry. Nie można przy tym zapominać, iż odpowiednia higiena to sprawa kluczowa, dlatego też twarz należy myć dwa razy dziennie, najlepiej stosując do tego odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy
Stwierdzenie to jest wierutną bzdurą. Nieleczony trądzik może być przyczyną poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Wypryski trądzikowe pozostawione bez żadnego leczenia nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. W dużym stopniu pomóc mogą odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku każdego schorzenia, najlepsza będzie wizyta u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych
Stwierdzenie powyższe jest faktem. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed pojawieniem się menstruacji.
Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży – u jednych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych natomiast odwrotnie – poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.