Regularne wizyty u lekarza obejmują również kilka podstawowych badań i drobnych zabiegów. Są to rzecz jasna badania krwi, moczu, a także szczepienia ochronne. O tym oczywiście starajmy się pamiętać, ale to nie wszystko. Jak się okazuje przyczyną różnorakich bóli, na przykład głowy, żuchwy czy zatok może być niepozorne źródło, a mianowicie nasza jama ustna. Znajdują się w niej szeregi tworów, które określamy mianem zębów. Ich kondycja rzutuje na cały nasz organizm. Zdrowie poniekąd zaczyna się właśnie od zębów, chociaż często o tym fakcie zapominamy. Wizyty u lekarza wielu osobom kojarzą się raczej negatywnie, zaś słowo dentysta sprawia, że niektórym włos się jeży na głowie.

Niewątpliwie stomatolog nie jest najbardziej lubiany spośród grona doktorów o różnych specjalizacjach. Mimo niechęci, a nawet irracjonalnego strachu określanego mianem fobii, nie możemy omijać gabinetu dentysty szerokim łukiem. Przy obecnym stanie medycyny leczenie drobnych ubytków w zębach nie jest bolesne, ponieważ istnieją dobrej jakości znieczulenia. Inaczej ma się sprawa ze skomplikowanymi zabiegami, które wykonuje się często osobom zaniedbującym wizyty kontrolne, gdyż sprawiają one zdecydowanie większy dyskomfort. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc zadajmy sobie fundamentalne pytanie- jak dbać o zęby? Przede wszystkim należy myć je przynajmniej dwa razy dziennie-rano i wieczorem- a najlepiej po każdym większym posiłku. Ponadto trzeba czyścić niewielkie szczelinki między zębami za pomocą nici dentystycznej (można ją zakupić w drogerii, aptece, a nawet zwykłym supermarkecie). Zdecydowanie na plus wyjdzie również regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który niszczy płytkę nazębną w miejscach, gdzie nie dochodzi szczoteczka. Jeśli zaś chodzi o sam „sprzęt” do mycia zębów, czyli szczoteczkę, to lepiej wypada szczoteczka elektryczna, chociaż zwykła też nie jest zła. Kluczowy jest sposób, w jaki myjemy zęby. Należy to robić przy pomocy kolistych ruchów, sczesując osad w dół. Nie można jeździć szczotką po dziąsłach ani zbyt mocno dociskać. Czyszczenie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty, aż do czterech. Wybór odpowiedniej pasty to już kwestia mocno indywidualna, ponieważ na rynku dostępna jest cała gama. W tej kwestii możemy śmiało zapytać o radę lekarza-dentystę. Oprócz mycia zębów nie można zapominać o cyklicznych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Najpowszechniejszym, ale także jednym z prostszych zabiegów jest plombowanie zębów. U maluchów zazwyczaj nie leczy się mleczaków, bo nie ma to zwyczajnie sensu. Badania kontrolne wykonuje się co pół roku. Jeśli odczuwamy jakieś dolegliwości, lub dostrzeżemy niepokojące objawy takie jak pojawienie się ropy lub ból zęba, to niezwłocznie udajmy się do lekarza. Pacjent przy leczeniu kanałowym odczuwa bardzo silny ból, który nie pozwala zmrużyć oka. Aby nie dopuścić do takiego stanu po prostu się badajmy. Koszt wizyty kontrolnej w gabinetach prywatnych nie jest duży, a na fundusz tym bardziej można się zapisywać.