Trądzik to zbiorcze pojęcie określające mnóstwo rozmaitych kłopotów z cerą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany wieloma czynnikami, od poważniejszych problemów ze zdrowiem aż po nieodpowiednią dietę, dlatego trzeba działać kompleksowo. Takie działanie daje o wiele większe szanse, że walka z tą nieprzyjemną przypadłością zakończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z nieoczekiwanymi niespodziankami na twarzy i uczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja
Brak pewnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w istotnie niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak zbyt częste spożywanie niektórych substancji. Warto przemyśleć od początku do końca swoją dietę i odnaleźć w niej słabe strony, a później zmieniać je skrupulatnie. Po pierwsze, brak zróżnicowania w codziennej diecie ma swoje odzwierciedlenie na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, by dobrze funkcjonować, potrzebuje kilku różnych pierwiastków. Nie można mieć ich wszystkich, jedząc ciągle identyczne śniadanie, obiad i kolację. Trzeba włączyć do swojej codziennej diety zdrowe dodatkowe produkty.
Tabletki na trądzik także pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, jednak tylko pod kątem samej cery. Najczęściej zawierają cynk, witaminę A a także wyciągi z dobrze wpływających na nią roślin leczniczych. Trzeba się także wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które zawiera wiele substancji niezbyt dobrze wpływających na organizm. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą prawie zawsze odbija się na cerze.

Prawidłowa pielęgnacja
Nawet najlepsze tabletki na trądzik pomogą w niezauważalnym stopniu, jeżeli stale popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed snem. Zanim pójdzie się spać, powinno się bezwzględnie zmyć makijaż, jak również kosmetyki nałożone rano i sebum, które zgromadziło się w porach skóry. Nieoczyszczone zanieczyszczenia przyczyniają się bardzo do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Kolejnym częstym błędem jest pomijanie nawilżania i przesuszanie skóry tylko i wyłącznie silnie działającymi preparatami oczyszczającymi, w wyniku czego stymuluje się ją do przyspieszonej produkcji sebum.