W przeciągu minionych lat stworzonych zostało bardzo dużo mitów odnoszących się do leczenia trądziku. Wiele osób rekomendowało chodzenie na solarium czy zbyt częste przebywanie na słońcu w celu wypalenia zmian skórnych. Była to metoda dająca efekty krótkotrwale, gdyż jakiś czas potem trądzik aktywował się z podwójną siłą.
Jak wyeliminować wykwity skórne? Najwięcej może dać pójście do fachowca. Lekarz specjalista chorób skóry po określeniu stanu cery i krótkim wywiadzie jest w stanie dokonać dobrania specjalistycznego medykamentu.

Wiele osób wykorzystuje żele antybakteryjne, które przeważnie bardziej odbijają się niekorzystnie niż przynoszą wybawienie. Zmiany trądzikowe przeważnie nie są aktywowane przez zanieczyszczenia, tylko zmianami hormonalnymi. Te ujawniają się zazwyczaj w młodzieńczym organizmie. Jeżeli trądzik występuje u osoby dorosłej, należy także przeprowadzić badania hormonów. Trzeba wykorzystywać kojące preparaty myjące, które pozwolą zmniejszyć zmiany skórne.

Niejednokrotnie też robiony jest błąd nienawilżania skóry. Mówi się, że w przypadku gdy skóra jest tłusta, to po co ją nawilżać. Właściwy krem nawilżający da możliwość zmniejszyć wytwarzanie warstwy łoju, przyczyniającego się do powstawania wykwitów skórnych. Oprócz tego wypada systematycznie tonizować skórę oraz szczegółowo ją oczyszczać z makijażu np. płynem micelarnym.

Przy leczeniu wykwitów skórnych znacząca jest w takim samym stopniu racjonalny sposób odżywiania. Produkowanych jest wiele produktów, które mają przełożenie na trądzik. Do przeważnie wyszczególnianych przynależą alkohol, papierosy, kawa i czekolada. Złe nawyki mogą przyczynić się do intensyfikację wyprysków. Nawiasem mówiąc znaczące jest, aby żywność nie była przesadnie modyfikowana, gdyż użycie w niej konserwantów i wzmacniaczy smaku, może wywoływać różnego rodzaju zmiany skórne.