Trądzik to bolączka nie tylko urody, ale także zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i ogólnym stanie cery, a to prowadzi do wzmożonego poczucia bezsilności. Taki stan umysłu z kolei przekłada się na rezygnację z kontynuowania wysiłków i nawroty problemu. Zdecydowanie często dopiero długotrwała, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane rezultaty – warto połączyć lekarstwa na trądzik, produkty kosmetyczne i dietę, a także starać się unikać kilku popularnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy bardzo silnym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią leczniczo, jednakże jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zredukowaniu nasilenia objawów trądziku, powraca on ze zwielokrotnioną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne wpływa destrukcyjnie na strukturę skóry i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Zwłaszcza wykonując złuszczanie kwasami należy nie zapominać o dobrej ochronie, jednak korzystanie z dobrej jakości kremu z dużym filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na dietę i suplementację
Zbilansowana dieta, a przynajmniej redukcja częstości spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i węglowodany produktów, to konieczność jeśli chce się mieć idealną, nieskazitelną cerę. Dobrze jest połączyć to z suplementacją, najlepiej kupując odpowiednio dobrane preparaty na trądzik, które w składach mają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pomoże nie tylko przywrócić jej właściwą kondycję, ale także utrzymać pożądany stan rzeczy na dłuższy czas.

Pomijanie peelingów i nawilżania
Następne powszechne przekonanie mówi, że cera tłusta i trądzikowa nie wymagają nawilżania. To pomyłka – trzeba ją nawilżać, jednak warto korzystać z odpowiednich, lekkich substancji. Można też unikać jej przesuszania. Zbyt duża ilość kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta wymaga też złuszczania, jednak gdy pojawiają się zaostrzone objawy trądziku, lepiej zrobić to za pomocą łagodnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może rozproszyć po twarzy zarazki.