Wszelkiego rodzaju niedoskonałości skóry pojawiają się tak naprawdę przez całe życie. Młodym dziewczętom wmawia się, że jak dorosną, to będą miały piękniejszą cerę, co jest pewnym nadużyciem. Wystarczy choćby wziąć pod uwagę trądzik różowaty. Osoby walczą z niedoskonałościami, stosując różnorakie specyfiki, włączając w to pastylki na trądzik. Ostatnimi czasy zresztą modna stała się ta koncepcja zapobiegania wyrzutom na twarzy.

Występują co najmniej dwa typy tego rodzaju medykamentów. Jedne są tak zwanymi suplementami diety. Można je nabyć bez recepty, ale ich działanie nie jest najsilniejsze. Najczęściej są to preparaty ziołowe, stosowane od lat, jedynie skondensowane do formy pastylki. Zresztą łatwiej jest łyknąć pigułkę niż parzyć napary ziołowe, które bardzo często są niezbyt smaczne. Tabletka jest estetyczniejsza. Niemniej jednak tego rodzaju specyfiki mają mimo wszystko słabsze działanie.

Zdecydowanie lepsze są pastylki na trądzik przepisywane przez dermatologów. Z reguły są to jakieś antybiotyki albo ich pochodne oraz działają jak wszystkie leki z tego spektrum, to znaczy wybijają wszystkie bakterie w organizmie. Naturalnie od czasu do czasu jest to jedyny sposób, ale musimy z nimi uważać, żeby nie wyjałowić sobie oraz nie zatruć całego organizmu.