Okres dojrzewania jest procesem, który każdy z nas przeszedł. Zaczyna się około 12 roku życia i może przeciągać się do ukończenia 18 lat. Okres dojrzewania charakteryzuje się pojawianiem się zmian w wyglądzie zewnętrznym, w układzie hormonalnym oraz w psychice człowieka. Dziewczęta przeobrażają się w kobiety, a chłopcy zmieniają się w mężczyzn. W tym okresie najbardziej widoczne są zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Następuje porost włosów na całym ciele, skóra zaczyna się przetłuszczać, pryszcze czy pojawiające się charakterystyczne różnice w budowie ciała między płciami – to jedynie nieliczne symptomy.

Dla każdego nastolatka największą zmorą są pojawiające się cały czas pryszcze na twarzy oraz niektórych miejscach na ciele. Niemal każdy nastolatek zastanawia się jak usunąć trądzik by nie powracał za każdym razem jak bumerang. Na nieszczęście sprawa nie jest taka prosta. Na krosty da się używać różnego rodzaju kremy, maści, peelingi czy nawet tabletki działające na przetłuszczającą się skórę od środka. Za każdym razem jednak pryszcze powracają i znów wyskakują na ciele osoby dojrzewającej. Dla młodzieży dotkniętej tym problemem jest to niezmiernie niełatwy czas, rówieśnicy mogą z tego na pozór błahego powodu uprzykrzyć życie niewinnemu nastolatkowi.

W takim razie jak usunąć trądzik? Najbardziej efektywnym wyjściem jest wizyta u dermatologa, który po dokładnym przeanalizowaniu problemu i przeprowadzeniu specjalistycznych badań diagnostycznych pozwoli ustalić najlepszą metodę zaleczenia krost. W niektórych przypadkach zmiana nawyków żywieniowych połączona z lekami przepisanymi przez lekarza może zdziałać cuda i pryszcze znikną z życia młodej osoby. Czasem zamiast marnować pieniądze i czas na medykamenty zwalczające pryszcze lepiej od razu udać się do specjalisty, który wskaże najlepszą metodę leczenia tej przypadłości. W przypadku zdecydowanej większości nastolatków pojawianie się wyprysków zostaje zahamowane wtedy gdy ustabilizuje się układ hormonalny.