Jedną z pierwotnych przyczyn odpowiadających za powstawanie zmian trądzikowych są zmiany hormonalne. Huśtawka hormonów która występuje w okresie dorastania może być podłożem dla wystąpienia niepożądanych zmian na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Tak samo działa okres stanu błogosławionego czy połogu. Nagłe zmiany hormonalne występujące w tym czasie, mogą dać znać o sobie właśnie poprzez pojawienie się nieefektownych wyprysków na skórze. O ile w tych przypadkach pomocne może się okazać odpowiednio wcześnie zastosowane leczenie czy dostępne dla wszystkich pigułki leczące trądzik, to przy innych jego odmianach, często wymagana jest zmiana sposobu życia.

Nie tylko hormony mogą przyczyniać się do występowania wysypki trądzikowej. Coraz częściej występuje on u osób dojrzałych i u podłoża jego pojawiania się kryją się zdumiewające przyczyny. Okazuje się, że codzienny stres i niezdrowa dieta może również skutkować występowaniem zmian o charakterze trądzikowym. Jednak różnią się one trochę od tych, jakie występują w okresie dojrzewania. Zazwyczaj nie są rozsiane po całej twarzy, a wyłącznie w jej dolnej części. Najczęściej pojawiają się w okolicy żuchwy, w najbliższym otoczeniu ust oraz na szyi. Trądzik który występuje u osób dorosłych pomimo, iż nie jest tak rozległy, to walka z nim może się stać niezmiernie trudna.

Niełatwo wygrać z trądzikiem pojawiającym się w wieku dojrzałym. Ogólnie dostępne preparaty mogą okazać się niewystarczające w tej zaciętej walce. Zwykle niezbędna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zleci wykonanie badań i na ich podstawie postawi trafną diagnozę i wdroży skuteczne leczenie. W większości przypadków przebiega ono za pomocą efektywnych pigułek przeciw trądzikowi, a często również leków hormonalnych czy nawet antybiotyków. Niejednokrotnie osoba dotknięta trądzikiem powinien także diametralnie zmienić swoją dietę oraz styl życia. Trzeba spożywać ogromne ilości płynów. W ten sposób można oczyścić organizm z substancji toksycznych odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych.