Trądzik kojarzony jest głównie z wiekiem młodzieńczym – to dolegliwość nasilająca się w okresie dojrzewania wraz z innymi niezbyt przyjemnymi objawami. Może jednak dotyczyć osób dorosłych i przez wiele lat sprawiać mnóstwo problemów. Choroba infekuje przeważnie skórę twarzy, na której pojawiają się wypryski i ropne zmiany. Krostki mogą występować też na plecach, rzadziej szyi i ramionach.

Dbając o zdrowie skóry od najmłodszych lat oraz nie przesadzając z nadmierną pielęgnacją (zwłaszcza zbyt silnymi, obciążającymi środkami) można trądziku uniknąć, choć przyczyny tej dolegliwości są bardziej złożone i wiążą się również z niewłaściwą dietą lub czynnikami genetycznymi. U niektórych osób trądzik w ogóle się nie pojawia, inne mają go przez całe życie, a podjęta terapia jedynie nieco łagodzi objawy. Choroba jest nieprzyjemna i często powoduje kompleksy, ale w żaden sposób nie zagraża życiu.

Jak rozpoznać, że zmiany na skórze to właśnie trądzik? Charakterystyczny jest już wygląd cery, określanej jako „trądzikowa”. Wygląda na nieświeżą i przetłuszczoną, pełną zaskórników i wykwitów (jest miejscowo zaczerwieniona). Z powodu tych zmian rozwijają się też typowe objawy trądziku – punktowe stany zapalne, wypryski naciekają ropą. U wielu osób prezentuje się to dość nieciekawie, zwłaszcza, że trądzik lokalizuje się w obszarze najbardziej tłustej cery – jest to czoło, nos, podbródek i część policzków. Krostki mogą tworzyć się również na plecach, ramionach, szyi. W większości przypadków zaognienia ustępują samoistnie po pewnym czasie, by pojawić się w innym miejscu. Jeśli jednak osoba chora będzie dotykać zmian, drapać je i wyciskać, mogą pozostać szpecące blizny. Wyciskanie krostek nie jest rozwiązaniem, choć może się wydawać, że chwilowo pomaga pozbyć się co większych wykwitów. Zawartość zostaje wepchnięta w głąb skóry, skąd nie znajduje ujścia i stan zapalny rozwija się dalej. Doprowadza to do powstania większych, bolesnych pryszczy, a czasem nawet czyraków.

Ponieważ czekanie na samoistne ustąpienie objawów może być trudne, a zdarza się też, że wypryski zostają mimo wkroczenia w dorosłość, jak najbardziej można podjąć leczenie trądziku. Niestety, nie obejdzie się bez specjalisty. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczy zadbać o czystość skóry, często też potrzebna okazuje się przynajmniej częściowa zmiana diety. Należy wyposażyć się w preparaty typu tonik, o działaniu ściągającym i antybakteryjnym. Zmian nie wolno drapać, nawet gdy mocno swędzą i dokuczają. Gdy trądzik jest bardzo silny, dzięki wizycie u dermatologa można otrzymać receptę na specjalne maści czy płyny. Zdarza się, że dolegliwość ustępuje dopiero po wdrożeniu terapii hormonami, stąd też spotyka się przypadki kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne – odkąd korzystają z tabletek, mają piękną i czystą cerę. Już istniejące przebarwienia czy blizny dość często można wyeliminować lub chociażby rozjaśnić, ale jest to proces czasochłonny i wymagający konsekwentnego stosowania zaproponowanej metody leczenia.