Trądzik to jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych, która w mniejszym lub większym stopniu spotyka mnie więcej 80% młodych ludzi. Problem taki mimo wszystko nie dotyczy wyłącznie osób w młodym wieku, czasami wszakże może dotknąć również i osoby starsze, wliczając kobiety zażywające środki antykoncepcyjne, czy będące w ciąży.

Prawda na temat powstawania trądziku
Zastanówmy się zatem jak właściwie dochodzi do zapoczątkowania tej choroby i czym właściwie jest.
Na samym początku zwrócić powinniśmy uwagę, iż mimo ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie jest wywoływany źle zaplanowaną dietą, nieutrzymaną higieną osobistą, czy może wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca w których pojawią się krosty trądziku
Wszystko zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie w tym miejscu pojawia się trądzik – do porów produkowany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na fakt, iż najwięcej mieszków włosowych pojawia się na twarzy, a także plecach, ramionach i klatce piersiowej, to głównie tutaj najczęściej mamy do czynienia z powstawaniem trądziku.
Temu procesowi towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra wydziela niewielkie jego ilości, to przy skórze nieprawidłowo działającej, produkcja ta występuje w nadmiernych ilościach. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry dzięki ujściom mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia zatykają się, a łój nie mogąc znaleźć ujścia gromadzi się pod powierzchnią skóry. Jest to przyczyną, że łój gromadzący się w tym miejscu staje się doskonałą pożywką dla bakterii, które namnażają się i powodują przy tym podrażnienie oraz wzmocnienie stanu zapalnego tkanki.
Jak możecie zauważyć do pojawienia się trądziku są więc niezbędne dwa czynniki: pierwszy z czynników to zbyt wysoka produkcja łoju oraz drugi, to działanie zarazków. Każda z tych rzeczy sprawia, iż trądzikiem nie można się zarazić tą chorobą przez spotkanie z chorym, zaś kuracja antybiotykowa to jeden z absolutnie bazowych środków wspomagających kurację trądziku.

Rozwój choroby
Po zatkaniu się porów, łój zgromadzony wcześniej w mieszkach włosowych pod skórą nie jest jeszcze zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna tworzyć zaskórniki, czyli to popularne wągry. Są zmianami skórnymi, które nie sprawiają bólu, za to są w 100% widoczne w postaci ciemnych lub jasnych punkcików na cerze, plecach, barkach, czy w innych miejscach pojawienia się zmian chorobowych.
W konsekwencji ściany zaskórników niszczą się, co powoduje przeniesienie ich zawartości do wewnątrz skóry. Właśnie wtedy rozpoczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i pojawiają się zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd podstawowe jest stosowanie m. in. możliwych do dostania na polskim rynku żeli antybakteryjnych.