Współczesne stereotypy piękna sprawiają, że wielu z nas dąży do idealnego wyglądu. Bombardowani zewsząd ideałami kobiecego i męskiego ciała, nie tolerujemy swoich niedoskonałości. Z drugiej znowu strony, dzięki mass mediom ludzie stają się bardziej świadomi, co przekłada się także na ich dbałość o własne zdrowie. Dużym wyzwaniem, dla wielu z nas, jest walka ze zmianami skórnymi.

Choroba skóry może pojawić się w każdym wieku, choć w wielu przypadkach dotyczy ona wieku dorastania, kiedy w ciele młodego człowieka dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej. Wielu nastolatków boryka się z niezwykle uciążliwym w tym wieku trądzikiem pospolitym. Jest to choroba skóry, która najczęściej lokalizuje się na twarzy, choć może i występować na innych partiach ciała, takich jak plecy i klatka piersiowa. Warto również dodać, że trądzik pospolity coraz częściej dotyka również ludzi dojrzałych. Omawiana choroba skóry polega na toczących się procesach zapalnych w obrębie ujść mieszków włosowych i gruczołów potowych. Na obszarach skóry objętych omawianą chorobą mogą pojawić się krosty, zaskórniki zamknięte i otwarte, grudki, cysty, guzki, oraz nacieki zapalne. Omawiana choroba skóry może pozostawić na twarzy pacjenta, pozapalne zmiany w postaci przebarwień, a także blizn zanikowych lub przerosłych. Trądzik pospolity, biorąc pod uwagę stopień nasilenie zmian, dzieli się na: trądzik łagodny, umiarkowany, ciężki, wywołany i samouszkadzający.

Przyczyny trądziku pospolitego leżą często, jak już wspomniano, po stronie hormonalnej. Jednakże często na rozwój choroby ma też wpływ hiperkeratynizacja, nadmierna produkcja łoju będąca skutkiem przerostu gruczołów łojowych, komedogeneza, oraz uwarunkowania genetyczne. Przyczyny trądziku pospolitego upatruje się także w znajdujących się na powierzchni skóry mikroorganizmów, które stanowią czynniki infekcyjne. Zaliczamy do nich bakterie tlenowe i beztlenowe, oraz grzyby drożdżopodobne. Jeśli podejrzewasz, że występuje u Ciebie omawiana choroba skóry, to warto udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie farmakologiczne i pomoże uporać Ci się z uciążliwymi zmianami skórnymi. Informacje o trądziku pospolitym są ogólnodostępne w internecie. Można je również znaleźć na ulotkach znajdujących się w ośrodkach zdrowia. Ważne jednak, aby nie leczyć choroby na własną rękę, bo można ją pomylić z trądzikiem różowatym, rzekomym zapaleniem mieszków włosowych, bądź prosakami.

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane, choć wielu skłania się ku teorii, że za rozwój choroby odpowiada nieszczelność naczyń krwionośnych, która skutkuje toczącymi się w obrębie skóry procesami immunologicznymi. Informacje o trądziku, pospolitym lub różowatym, najlepiej zatem otrzymać od wiarygodnego źródła. Dermatolog rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości i doradzi Ci jak pielęgnować skórę objętą patologicznymi zmianami. Przedstawi Ci także, jakie są najprawdopodobniejsze przyczyny trądziku w Twoim przypadku. Warto zatem zadbać o własny wygląd zewnętrzny i dobre samopoczucie.